Čaj maté - Cesmína paraguayská

Čaj maté - Cesmína paraguayská

Rádi popíjíte čaje, ale zároveň byste potřebovali něco co vám dodá energii? Čaj maté by se mohl stát vaším přítelem. Příjemná chuť, můžete ho popíjet z kalabasy celý den, obsahuje spoustu vitaminů a především matein - látku podobnou kofeinu, jen trochu lepší.

Více informací najdete v článku nebo maté můžete ochutnat a vyzpovídat nás v naší kavárně ve Znojmě.

Cesmína Paraguayská neboli maté je rostlina pocházející z jižní části Ameriky, dnes nejrozšířenější v Brazílii. Tradice popíjení maté pochází už z dob indiánů. Lístky maté rozdrtili a ve vydlabané tykvi pomocí slámky z bambusu tento lahodný nápoj po celý den popíjeli. V období zimních měsíců, kdy bylo složitější obstarat si potravu, bylo popíjení maté hlavním zdrojem vlákniny, potřebných vitamínů a minerálů.

Pokud dnes navštívíte Brazílii, tak na ulicích běžně  potkáte domorodce, v rukou svírající kalabasu a v podpaží přidržují termosku na horkou vodu, která slouží k opakovanému dolévání. Kalabasa je nádobka k popíjení maté obvykle vyráběná z přírodního materiálu – tykve. V Evropě spíše rozšířená keramická. Samotné maté se popíjí skrze bombillu což je slámka u dna s otvory a slouží jako sítko, aby jste nepopíjeli drobečky lístků. Nálev je silný podle toho kolik mate do kalabasy nasypete. V jižní Americe sypou dvě třetiny do kalabasy a dolévají velmi malým množstvím vody. Nálev je pak silný a pro organismus znamená dlouhodobé povzbuzení. Proč?

Maté obsahuje matein což je podobná látka kofeinu, ovšem není návyková a nevyvolává žádnou srdeční arytmii jak je to známé u kofeinu. Matein v organismu způsobí, že se vám více rozevřou, či roztáhnou cévy a tepny a to způsobuje v krevním řečišti a v mozku lepší průtok krve. Proto čaj maté s oblibou popíjejí lidé, kteří jsou vystavováni fyzickým nárokům např: pracující na nočních směnách, studenti chystající se na zkoušky, vojáci, sportovci apod. Čaj maté se řadí mezi ty nápoje, které jsou z nejúčinnějších přírodních dopingů na světě. Je vhodný na popíjení po ránu, v odpoledních hodinách a večer pouze pokud potřebujete být bdělý, pozorní a fyzicky připravení. Pokud chcete večer odpočívat, pak už vám popíjet maté nedoporučujeme. Proč?. Maté přináší povzbudivý účinek na 5 až 9 hodin. Kofein cca 1 hodinu.

 

Příprava:

Do kalabasy podle obsahu cca 2,5 – 4dl nasypete 3 až 4 čajové lžičky maté. Poté zalijte vodou, která má max. 90 stupňů, ne vroucí, poté můžete čaj posrkávat bombillou. Jak je kalabasa prázdná, opět dolijte a můžete tak opakovaně dolévat a popíjet dokud drcené lístky plavou na hladině a jemně se zpěňují. Poté co poklesnou na dno, tak jste z lístků maté vyčerpali vše a čaj je tzv..prázdný. Čaj maté si můžete připravovat a popíjet po celý den. Výhodou je, že nemusíte kontrolovat dobu louhování. Čím déle jsou lístky maté ve vodě, tím získáte od čaje odpovídající, povzbudivý účinek.

Čisté organické lístky cesmíny paraguayské připravené jako čaj nemusí některým z vás chutnat, proto náš e-shop, či naše kamenná prodejna nabízejí maté v několika ochucených verzích, např. Maté IQ s výbornou chutí doplněné gingko bilobou ještě pro intenzivnější požitek z prokrvení vašeho mozku, či maté Atacama doplněné aloe verou pro lepší dekontaminaci vašeho organismu.

Krásné vánoční svátky a pohodu s čajem maté vám přeje tým Cafetony.

Diskuze ke článku